Dolegliwości bólowe stawów – możliwe przyczyny i formy leczenia

Stawy i poziom ich sprawności są bardzo ważne dla komfortowego funkcjonowania człowieka. Niestety dolegliwości bólowe i schorzenia są w tym przypadku powszechne. Ból wynika zazwyczaj z urazów mechanicznych lub stanów zapalnych. Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się przez kilka dni, należy udać się do specjalisty, aby poznać przyczynę problemów i podjąć odpowiednie leczenie. Poza zniwelowaniem przyczyny, ważne jest również leczenie bólu, dzięki któremu pacjent może funkcjonować sprawniej.

Przyczyny bólu stawów

Ból stawów może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej występujące to:

  1. choroby reumatyczne,
  2. choroby zwyrodnieniowe,
  3. urazy,
  4. łuszczycowe zapalenie stawów,
  5. przyjmowanie niektórych leków,
  6. dna moczowa,
  7. infekcje bakteryjne,
  8. choroby jelit,
  9. nowotwór chrząstki,
  10.  nowotwór kości.

Warto również pamiętać, że nadwaga i otyłość wpływają na cały organizm, także na formę stawów. W tym przypadku należy wybrać zdrową dietę i postawić na regularną aktywność fizyczną. Warto także skorzystać z pomocy ekspertów, czyli dietetyka oraz trenera personalnego.
W przypadku utrzymywania się niepokojących objawów przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie dają szansę na lepsze efekty i powrót do sprawności.
W przypadku objawów takich jak zaczerwienienie w miejscu bólu, obrzęk, ograniczona ruchomość, gorączka, bóle mięśni, inne niepokojące objawy, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Diagnoza

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, potrzebne jest przeprowadzenie badań. Ważny jest również wywiad lekarski. Pacjent może usłyszeć pytania dotyczące czasu trwania dolegliwości bólowych, lekarz pyta także czy doszło do urazu, który może być przyczyną dolegliwości. Ważne jest również to, w jakich sytuacjach pojawia się ból, czy jest symetryczny.
Jeśli chodzi o badania, o ich rodzaju decyduje lekarz. Często zaleca się badania obrazowe, takie jak RTG, USG, tomografia komputerowa.

Leczenie bólu stawów

Poza zniwelowaniem przyczyny problemu, ważne jest także leczenie bólu. Pomocne okażą się metody takie jak:

  1. Zimne lub ciepłe okłady – w tym przypadku najlepiej wypróbować dwa sposoby i obserwować, który z nich jest bardziej skuteczny. Pomocne mogą okazać się także okłady żelowe, które dostępne są w każdej aptece.
  2. Ciepłe kąpiele – jeśli ciepłe okłady przynoszą ulgę, warto postawić także na kąpiele. Aby efekt był wzmocniony, do wody należy dodać zioła, które wykazują działanie przeciwzapalne.
  3. Żel i maść na bóle stawów – takie preparaty znajdziesz w każdej aptece. Mogą okazać się one pomocne w zmniejszaniu bólu stawów.
  4. Zabiegi fizjoterapeutyczne – z wszystkich wymienionych sposobów, ten jest najbardziej skuteczny. Odpowiednio dobrany zabieg pozwoli zmniejszyć ból, a także zapewni większą sprawność i komfort funkcjonowania. Większość zabiegów jest bezbolesna i przynosi szybko odczuwalne efekty.