- Stylowe dekoracje okienne w salonie – jak wybrać odpowiednie zasłony i rolety?
- Niemelasowane wysłodki buraczane – bogactwo błonnika w diecie koni
- Wynajem mieszkania a remonty: Kto za co odpowiada?
- Odkryj urok Lizbony: Co zwiedzić w stolicy Portugalii?
- Jak znaleźć najlepsze kursy na wózki widłowe: Porady i rekomendacje
Fizykoterapia na ratunek!
Boli, bardzo boli
Sport to zdrowie, tak mówi popularne powiedzenie. Oczywiście, jest to prawda – pozytywnych efektów uprawiania sportu jest bardzo dużo, ogólnie rzecz ujmując, wpływa on na poprawę naszego zdrowia, dzięki sportowi redukujemy nadmiar tkanki tłuszczowej, poprawiamy swoją kondycję i wydolność, relaksujemy się i odprężamy. Sport pozwala się wyciszyć, daje nam możliwość lepszego poznania samych siebie, pcha nas do przekraczania własnych limitów, co zazwyczaj jest dla nas dużą korzyścią.
Niestety, nieodłączną częścią a wręcz cieniem sportu, zwłaszcza uprawianego wyczynowo, są też kontuzje. Kontuzje to zamknięte uszkodzenia wewnętrznej struktury tkanki powstałe najczęściej w wyniku urazu mechanicznego Stłuczona tkanka jest niezdolna do pełnienia swojej funkcji. Wiążą się one z bólem, frustracją i – nierzadko – długim okresem rekonwalescencji, w trakcie którego dotknięta kontuzją część ciała jest niesprawna kompletnie lub częściowo.
Jak się ratować?
Przede wszystkim, gdy dojdzie już do kontuzji, jak najszybciej trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że najgorsze kontuzje na jakie może narazić się człowiek to te, które nie zostały odpowiednio wyleczone. Trzeba pamiętać, że od tego, czy zostanie zastosowana odpowiednia terapia, nierzadko zależy to, w jakim stopniu (i czy w ogóle) uszkodzona część ciała wróci do sprawności. Kluczem do dobrania odpowiedniego leczenia jest też odpowiednia i profesjonalnie przeprowadzona diagnoza. Niestety, wciąż spotyka się lekarzy, którzy na np. zerwane wiązadła zalecają wsadzanie nogi w gips na kilka tygodni, po których ma nastąpić rehabilitacja.
Może nie kwantowa, ale wciąż fizyka
Jeśli już mowa o rehabilitacji, należy pamiętać, iż przybiera ona różne formy. Jedną z tychże form jest coraz popularniejsza fizykoterapia.
Fizykoterapia jest to jeden z rodzajów rehabilitacji medycznej, typ fizjoterapii. W czasie fizykoterapii, do celów leczniczych wykorzystuje się różnorakie zjawiska fizyczne takie jak prąd elektryczny, światło, magnetyzm, ultradźwięki oraz niską temperaturę i oddziałuje za ich pomocą na dotknięte kontuzją miejsca. Celem fizykoterapii jest usprawnienie mięśni po urazach, na przykład złamaniach oraz uśmierzenie bólu, a co za tym idzie poprawa komfortu życia w przewlekłych schorzeniach.
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom fizykoterapii.
Terapia przy użyciu lasera zlecana jest pacjentom przede wszystkim w celu łagodzenia bólu spowodowanego urazami, terapia przy użyciu pola magnetycznego ma efekt terapeutyczny w przypadku bólu i stanów zapalnych rozmaitego pochodzenia, zaś zabiegi fizykoterapii z zastosowaniem prądu (zmiennego lub stałego) zalecane są do łagodzenia bólu, w dolegliwościach reumatycznych, przy urazach kończyn i w terapii stanów zapalnych skóry. Fizykoterapię prądem stosuje się również w celu leczenia stanów zwyrodnieniowych kości i stawów. Również popularnymi rodzajami fizykoterapii są krioterapia, czyli terapia przy użyciu niskich temperatur, a także zabiegi z użyciem ultradźwięków.