- Jak znaleźć producenta opakowań spełniającego najwyższe standardy?
- Stylowe dekoracje okienne w salonie – jak wybrać odpowiednie zasłony i rolety?
- Niemelasowane wysłodki buraczane – bogactwo błonnika w diecie koni
- Wynajem mieszkania a remonty: Kto za co odpowiada?
- Odkryj urok Lizbony: Co zwiedzić w stolicy Portugalii?
Jest takie narzędzie, które powie Ci ile powinieneś ważyć
Widzimy jak świat ogarnia moda szczupłego, a najlepiej wysportowanego ciała. Owszem, jest w tym pewne zagrożenie, ale nie można zaprzeczyć, że smukła sylwetka, to szansa na lepsze zdrowie. Oczywiście nie ma co przesadzać, i wpędzać się w kompleksy z powodu kilku nadprogramowych kilogramów. Najłatwiej wykorzystać internetowy kalkulator BMI, żeby przekonać się ile, tak naprawdę, powinniśmy ważyć.
Jak wyliczany jest Body Mass Index?
Tak naprawdę obliczenie BMI jest proste i możemy wykonać je samodzielnie. Wystarczy podzielić masę ciała (kg) przez kwadrat wysokości (m). To, co dodatkowo oferuje kalkulator, to interpretacja wyniku, zwykle w zależności od płci i naszego wieku. Bo, cóż z wyliczenia sobie wskaźnika, gdy nie będziemy wiedzieli czy mamy nadwagę czy nie?
Klasyfikacja masy ciała według BMI
Koniecznie musimy wiedzieć, że operowanie wskaźnikiem BMI, ma sens tylko w przypadku osób dorosłych. Dla dzieci poniżej 14 roku życia, obowiązują tzw. siatki centylowe. Z kolei, u kobiet w ciąży, wskaźnika nie wyznacza się, gdyż nie będzie on miarodajny. O optymalnej masie ciała mówimy, gdy wskaźnik mieści się w zakresie 18,5-24,99. Gdy po wpisaniu danych, kalkulator BMI pokaże wynik pomiędzy 16 a 18,49 – zinterpretuje to jako niedowagę. Od 25 do 29,99 – to zakres nadwagi. Natomiast otrzymując wynik 30 i wyżej, mowa już o otyłości. Warto zaznaczyć, że pożądany BMI , nieznacznie waha się zależnie od wieku i czym jesteśmy starsi, tym wyższy wynik uznaje się za prawidłowy.
Prawidłowa waga, to nie wszystko
Oczywiście wskaźnik BMI jest pomocny dla określania, w jakim punkcie jesteśmy z naszą aktualną wagą. Otrzymany wynik, podpowie nam też o ryzyku wystąpienia różnych chorób. Więcej powodów do zmartwień mamy w przypadku nadwagi, czyli powyżej optymalnego BMI 25. Związane z otyłością choroby, to np. cukrzyca czy choroby serca i naczyń krwionośnych. Jednak żeby dokładnie poznać wskazaną w naszym przypadku masę ciała, najlepiej udać się na konsultację dietetyczną lub lekarską. Niestety żaden kalkulator nie uwzględni ani budowy ciała, ani dokładnej zawartości tkanki tłuszczowej, a właśnie to, a nie wartość BMI, jest kluczowe dla określenia stanu naszego zdrowia.