Czym się różni promieniowanie UVA I UVB I jak działają na skórę?

Przez cały rok, niezależnie od pory roku oraz pogody, nasza skóra poddawana jest ciągle działaniom promieni. Chociaż mogą one zabarwić naszą skórę I obdarzyć Nas opalenizną, jak I wesprzeć produkcję witaminy D3, wspomóc w leczeniu niektórych chorób skóry, a także poprawić samopoczucie, to znacznie więcej posiadają one wad niż zalet. Może narażać na poparzenia, przebarwienia, jak I przyczyniać się do zmian nowotworowych. Promienie UV, które są bardzo silne, chociaż stanowią z ledwością 5% promieni słonecznych. Według rodzajów promieniowania UVC blokowane zostają przez warstwę ozonową, natomiast promieniowanie UVA I UVB nie jest w żaden sposób powstrzymywane I dociera do ziemi, a co za tym idzie – ma duży wpływ na naszą skórę.

Promieniowanie UVA a zdrowie

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, docierającego do powierzchni ziemi, obecne jest przez cały rok, co oznacza, że jego intensywność jest taka sama przez cały dzień – również w dni, w których jest pochmurno. Warto wiedzieć, iż wyżej wspomniane promienie przenikają przez szkło, chmury, a także skórę, a długość jego fali wynosi od 320 do 400nm. To właśnie dzięki temu promieniowaniu powstaje opalenizna natychmiastowa, którą zauważymy już po krótkim czasie opalania. Utrzymuje się ona jednak tylko przez parę godzin. Chociaż pod wpływem promieniowania UVA nie jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne ani na bolesności skóry, to wystawienie się na niego powoduje niewidoczne dla ludzkiego oka zmiany w DNA komórkowym. To właśnie ten typ promieniowania jest odpowiedzialny za tworzenie się wolnych rodników, które przez długi okres narażania mogą doprowadzić do fotostarzenia, nietolerancji na słońce, czyli alergii słonecznej, zaburzeń pigmentacji, a także rozwoju nowotworów skóry.

Promieniowanie UVB a zdrowie

Ten rodzaj promieniowania zajmuje dużo mniejszą część promieniowania ultrafioletowego – wynosi ona 5% I również dociera do ziemi, a jego fala jest krótka, nie wnika głęboko w skórę i wynosi długość od 280 do 320 nm. Pomimo faktu, iż są zatrzymywane przez chmury oraz szkło, to wnikają w naskórek. W przeciwieństwie do promieniowania UVA mogą powodować oparzenia słoneczne, wszelkie reakcje alergiczne, jak I nowotwory skóry – są odpowiedzialne za opaleniznę opóźnioną, czyli taką, która powstaje dopiero po 48-72 godzinach, pozostaje ona także na dłużej.

Powinniśmy pamiętać, by stosować odpowiednią ochronę skóry – przed promieniowaniem UVA oraz UVB.