Nadzieja wstąpi w nas

Kolęda dla nieobecnych jest zaliczana do jednych z najpiękniejszych współczesnych polskich pastorałek. Autorem tekstu jest urodzony w Zielonej Górze poeta i tłumacz Szymon Mucha. Muzykę skomponował Zbigniew Preisner, polski kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Po raz pierwszy została zaprezentowana słuchaczom w roku 1999 w wykonaniu aktorki i piosenkarki Beaty Rybotyckiej na płycie Preisnera Moje kolędy na koniec wieku.
Mogą się w nią wsłuchiwać także odbiorcy spoza naszego kraju, w wersji angielskiej. Kolęda dla nieobecnych (jako Come to us) została doceniona przez angielskiego piosenkarza Cliffa Richarda, który umieścił ją na płycie Cliff at Christmas.

Przybysz

Jest jedną z najczęściej obecnie wykonywanych kolęd. Można poznać interpretację autorstwa solistów, chórów, czy zespołów ludowych. Przejmujące słowa tekstu, okraszone wspaniałą muzyką, wywołują wzruszenie i przywołują świąteczny nastrój. Pastorałka brzmi wyjątkowo przy wigilijnym stole, gdzie tradycyjne wolne miejsce dla nieznanego przybysza, tak bardzo uzmysławia moc słów: W jeszcze jedno Boże Narodzenie / I choć przygasł świąteczny gwar / Bo zabrakło znów czyjegoś głosu / Przyjdź tu do nas i z nami trwaj.

Przy stole – ból po stracie

Szczególna siła tej kolędy i jej słowa, wybrzmiewają w czasie odosobnienia, izolacji, tęsknoty za bliskimi. To wyjątkowość epidemii COVID-19 i wszystko, co się z nią wiąże, także śmierć (I przekonaj, że tak ma być / Że po głosach tych wciąż drży powietrze / Że odeszli po to by żyć / I tym razem będą żyć wiecznie[/h1]), sprawiają, że często wracamy do tej wysublimowanej i jakże świątecznej muzyki.
Stonowany i nastrojowy głos Beaty Rybotyckiej podkreśla przesłanie kolędy, jej mądrość, ale i dającą nadzieję: Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat / Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole / Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas / I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole.

Cienie


Trudno dziś już sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez tej wzruszającej pieśni. I bez słów: A nadzieja znów wstąpi w nas / Nieobecnych pojawią się cienie.