Kredyty i co nieco na ich temat

Co to jest kredyt?

To chyba najprostsze pytanie, jakie może być zadane. Kredyt to po prostu pożyczenie pieniędzy od jakiejś firmy pożyczkowej, czy też od banku. Ale czy kredyty są darmowe? A może ponosimy za nie jakieś koszty? A jeśli tak, to ile takowy kredyt będzie nas kosztował?

Jak obliczyć koszt kredytu?

Niestety, kredyt to nie tylko sam jego koszt, czyli zapłacenie tyle, ile jesteśmy winni i nic poza tym. Oczywiście zdarzają się takie darmowe oferty i są one przez to bardzo atrakcyjne, szczególnie dla osób, które nie posiadają zbyt wielkiego zaplecza finansowego i po prostu potrzebują nagle pewnej sumy pieniędzy. Jednak zazwyczaj musimy ponieść koszty kredytu, co gorsza, czasami są one naprawdę nie małe i musimy najpierw dobrze je poznać, aby wiedzieć, czy konkretna oferta jest dla nas właściwa i czy po prostu będzie nas na spłacenie takowego kredytu – o ile oczywiście w ogóle zostanie nam on przyznany – stać.

Skąd więc wziąć dane na temat kosztów kredytu?

Tutaj przyda nam się bardzo tak bardzo sprytne urządzenie, jakim jest tak zwany kalkulator kredytowy. To po prostu – zazwyczaj umieszczony na stronie danego banku, czy też danej firmy pożyczkowej, kalkulator dodający do siebie zarówno kwotę samego kredytu – czyli to, ile zamierzamy, czy też chcemy pożyczyć – oraz wszelakiego rodzaju odsetki, opłaty, wszystko to, co będziemy musieli zapłacić dodatkowo. Kalkulator RRSO zaś, to kalkulator, który pozwoli nam zobaczyć i dowiedzieć się, jak duże jest oprocentowanie w akurat tej firmie pożyczkowej, czy tym banku, w którym to chcemy zaciągnąć kredyt, co pozwoli nam porównać ze sobą oferowane nam pożyczki i sprawdzić, w której to poniesiemy najmniejsze opłaty.

Takie kalkulatory są bardzo przydatne, bo pozwalają nam uniknąć niespodziewanych opłat, dokładnie wyliczają nam, ile wzięcie kredytu będzie nas kosztować i dzięki temu nie rozczarujemy się zbytnio, albo nawet i w ogóle nie, będziemy przygotowanie na dodatkowe koszty i będziemy też dobrze wiedzieć, czy w ogóle jesteśmy w stanie takowy kredyt spłacić. Poza tym pozwolą nam też porównać oferty, bo może się okazać, że w jednej firmie zapłacimy na przykład dwieście procent za pożyczenie stu tysięcy złotych, a w drugiej, albo w na przykład banku koszt pożyczki w wysokości stu tysięcy złotych będzie nas wynosił jedynie sto procent, czyli całość sumy, jaką pożyczamy plus jedynie niewielkie odsetki. Dlatego zanim cokolwiek pożyczymy, warto poświęcić trochę czasu i na spokojnie przeanalizować sobie przynajmniej kilka ofert, żeby zawsze wybrać tą najkorzystniejszą, do tego zawsze przecież możemy zadzwonić do konsultanta danego banku, czy też danej firmy pożyczkowej i po prostu dowiedzieć się dokładnie o wszystkie szczegóły, wszystkie opłaty i po prostu o wszystko to, co będzie nam koniecznie do podjęcia decyzji o wzięciu lub niewzięciu kredytu w danym miejscu. A potem już pozostaje nam jedynie złożenie wniosku i czekanie na – oby pomyślną – decyzję pożyczkową. Pamiętać jedynie należy, że złożenie wniosku nawet na próbę, bez wzięcia kredytu, może zaowocować w BIK jako…podjęcie tego kredytu właśnie!