Niespłacone kredyty

Czym jest kredyt?

Czym jest kredyt, to raczej wszyscy wiedzą – jest to po prostu pożyczenie pewnej sumy pieniędzy i zobowiązanie się, że oddamy całość w jakimś konkretnym terminie, a do tego spłacimy jeszcze odsetki, czyli specjalne opłaty, jakie musimy ponieść za to, że ktoś zechciał nam cokolwiek pożyczyć.

A jakie są rodzaje kredytów?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, mogą to być na przykład kredyty gotówkowe, które udziela nam bank, lub też firma pożyczkowa, czyli tak zwane “chwilówki”. Te drugie są dużo łatwiejsze w uzyskaniu, czasem nawet nasza zdolność kredytowa nie podlega sprawdzaniu w BIK, jednakże płaci się wtedy dużo większe opłaty i zazwyczaj pożyczane są na krótki okres, na przykład na trzy miesiące, stąd właśnie ich nazwa.

Za to kredyty udzielane nam przez bank są być może i trudniejsze w uzyskaniu, ale za to raty bywają czasami znacznie mniejsze, a już na pewno mamy dłuższy okres spłaty – co przedkłada się na wielkość raty właśnie – i mniejsze oprocentowanie, wobec czego zapłacimy mniejszą “karę” za wzięcie pożyczki i po prostu mnie za to wydamy.

To do nas należy jednak decyzja, na który i jaki kredyt się ostatecznie zdecydujemy, tym bardziej, że czasem banki odmawiają nam udzielenia pożyczki, czasem nawet z dosyć błahych powodów, albo na decyzję musimy czekać na przykład dwa tygodnie, podczas, gdy firma pożyczkowa wydaje takową decyzję praktycznie od raz, często nawet w ciągu kilku minut i nawet bez rozmowy z konsultantem, po prostu za pomocą złożenia wniosku całkowicie przez sieci internetową, czyli po prostu całkowicie online.

Co grozi za niespłacony kredyt?

A co nam grozi, jeżeli nie zapłacimy kredytu? To zależy. Jeżeli nie zapłacimy tylko jednej raty, a wcześniej poinformujemy firmę, czy też bank, który na tegoż właśnie kredytu udzielił i oferuje on takową właśnie możliwość, to nie spotka nas nic złego. Niektóre banki bowiem, czy też firmy pożyczkowe właśnie oferują swoim klientom możliwość odsunięcie spłaty jednej, lub nawet kilku rat w czasie, jeżeli spełniamy wcześniej postawione przez nich warunki, na przykład terminowo spłaciliśmy jakąś liczbę rat, albo tyle lub tyle pozostało nam do zakończenia spłaty całości kredytu, lub też w inny jakiś sposób wykazaliśmy, że jesteśmy na tyle godnymi zaufania dłużnikami, że z pewnością nie zawiedziemy i spłacimy pozostałe raty, tylko na przykład jedynie odrobinę troszeczkę później. Ogólnie nie poleca się jednak niespłacania kredytu, czy też zalegania z ratami, bo można nie tylko narazić się na komornika, ale również trafić do specjalnego informatora dla wszystkich tych, którzy mogliby zostać w przyszłości naszymi wierzycielami. Jeśli potem będziemy chcieli zdobyć nowy kredyt w czy to w banku, czy na przykład w firmie pożyczkowej, to po sprawdzeniu naszej zdolności kredytowej taka firma czy bank może nam po prostu udzielenia tegoż właśnie kredytu odmówić. A wiadomo, że takich sytuacji lepiej uniknąć i nie narażać się na żaden nieprzyjemności, czy też na przykład listy z sądu, lub innego rodzaju postępowania urzędowe.