Wakacyjne podróże: Przewodnik przetrwania

Jak planujesz świętować wakacje? Czy zamierzasz utknąć w pokoju z tuzinem krewnych, na których Ci nie zależy, czy może wykorzystasz dodatkowy czas wolny na zwiedzanie nowych miejsc? Jak zamierzasz się przemieszczać? Przygotowaliśmy listę wskazówek dla wszystkich, którzy planują urlop tej zimy.

Najlepszym czasem na podróżowanie jest okres od listopada do marca. To wtedy ceny biletów lotniczych są zazwyczaj najniższe, a pogoda jest na tyle łagodna, że nie trzeba się martwić o pakowanie kurtki. Jednak podróżowanie to nie tylko niskie ceny i odpowiednia pora roku, dlatego przyjrzyjmy się kilku innym czynnikom, które warto rozważyć przed zarezerwowaniem kolejnej wycieczki.

#1: Upewnij się, że jest Ci wygodnie

Brzmi to jak oczywistość, ale trzeba pamiętać, że podróżowanie w czasie wakacji może być stresujące. Możesz czuć presję, by wydawać pieniądze, spełniać określone normy zachowania lub po prostu dobrze się bawić, a to może sprawić, że wszystko będzie trudniejsze niż powinno. Jeśli wybierasz się do miasta, w którym nigdy nie byłeś, upewnij się, że z wyprzedzeniem zaplanowałeś, co warto zobaczyć, gdzie się zatrzymać i jakie są dostępne opcje transportu.

#2: Wybierz datę, która odpowiada wszystkim

O ile nie podróżujesz z grupą bliskich przyjaciół i członków rodziny, musisz znaleźć taki dzień, który będzie odpowiadał wszystkim. Może się zdarzyć, że ktoś nie chce jechać w Boże Narodzenie, a może Twoja rodzina nie lubi podróżować w Sylwestra. Możesz także unikać niektórych dni w kalendarzu, takich jak Walentynki, jeśli chcesz zachować spokój podczas podróży. Niektóre z najbardziej romantycznych miast na świecie, takie jak Paryż, są również najdroższe.

#3: Ustal budżet

Nie zapominaj o ustaleniu budżetu na swoją podróż i nie zakładaj, że możesz pozwolić sobie na wszystko, na co masz ochotę. Nawet jeśli lecisz pierwszą klasą, nadal musisz uwzględnić w budżecie koszty biletu lotniczego, a to oznacza, że musisz wiedzieć, ile możesz wydać na jedzenie i zakwaterowanie. I choć chcesz się upewnić, że nie płacisz zbyt wiele za wrażenia, nie chcesz też skąpić na hotel. Dobrą zasadą jest przeznaczenie około jednej trzeciej całego budżetu na zakwaterowanie.

#4: Zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w miejscu docelowym

Jeśli chodzi o Twoją podróż, powinieneś wziąć pod uwagę dwa rodzaje zasad: lokalne i międzynarodowe. Jeśli planujesz odwiedzić dany kraj po raz pierwszy, warto zapoznać się z panującymi tam zwyczajami. Czy obchodzone są tam jakieś święta? Co z kulturą? Czy w danym kraju obowiązują jakieś szczególne środki ostrożności dotyczące zdrowia lub bezpieczeństwa?

W przypadku miejsc docelowych w kraju ojczystym ważne jest także uwzględnienie zasad obowiązujących w firmie, z którą się podróżuje. Wiele firm ma różne zasady dotyczące tego, co można zabrać ze sobą i co można robić. Na przykład niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz tylko bagażu podręcznego, podczas gdy inne wymagają bagażu rejestrowanego. Niektóre firmy proszą nawet o umieszczenie bagażu w szafce przed wejściem na pokład samolotu.

#5: Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym

Nawet jeśli podróżujesz z rodziną i przyjaciółmi, powinieneś rozważyć zakup ubezpieczenia podróżnego. Istnieją trzy powody, dla których powinieneś to zrobić. Po pierwsze, ubezpieczenie podróżne ochroni Cię, jeśli coś pójdzie nie tak. Może to być nagły wypadek, np. zgubienie bagażu, lub coś bardziej powszechnego, np. zachorowanie. W tym drugim przypadku warto upewnić się, że ubezpieczenie pokryje koszty leczenia. Po drugie, ubezpieczenie podróżne to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Wykupując polisę, można obniżyć koszty podróży nawet o 30 procent. Po trzecie, ubezpieczenie podróżne jest łatwe w zakupie. Jest to jeden z najprostszych produktów ubezpieczeniowych, a pokrywa wszystkie potrzeby związane z podróżą.

#6: Bądź mądry w kwestii tego, co nosisz

Jednym z najłatwiejszych sposobów na wyróżnienie się na wakacjach jest ubranie się inaczej niż tłum. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku miast, które mają bardziej swobodny charakter, takich jak Nowy Orlean czy Miami. Gdy odwiedzasz te miasta, postaraj się ubrać w coś swobodnego, ale wygodnego.

#7: Poznaj swoje ograniczenia

Niektóre wakacje są trudniejsze niż inne. Jeśli wybierasz się w podróż do miejsca, w którym jest wielu turystów, musisz wiedzieć, ile czasu będziesz musiał poświęcić na zwiedzanie. Jeśli wybierasz się do mniejszego miasta, prawdopodobnie będziesz chciał wiedzieć, ile godzin jazdy samochodem jesteś w stanie wytrzymać.

#8: Dbaj o zdrowie

Jeśli wybierasz się w ciepłe miejsce, musisz być przygotowany na upały. Przed wyjazdem postaraj się spakować następujące rzeczy: wentylator, krem z filtrem, środek odstraszający komary, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj też, by pić dużo wody.

#9: Baw się dobrze

Ta ostatnia rada jest niezwykle ważna. Korzystaj z każdej chwili, jaką masz. Jesteś na wakacjach i nie musisz martwić się o terminy, obowiązki zawodowe czy stresy życia codziennego. Zrelaksuj się i baw się dobrze. Nie będziesz tego żałować.