Wielkie porządki

Porządki przez wielu ludzi traktowane są jako czynność żmudną, nieprzyjemną ale jednak konieczną. Stanowi ona dla nich przykry obowiązek i zło konieczne, z którym jednak trzeba się zmierzyć. Ale są też tacy, dla których robienie porządków może być czymś przyjemnym, kojarzyć się z odświeżeniem nie tylko przestrzeni, w której na co dzień się przebywa, ale także nadanie życiu nowej lekkości, co może prowadzić do zwiększonej energii i większej chęci do życia i działania. W końcu przestrzeń, w której przebywa się najwięcej w ciągu swojego życia, powinna być przyjazna i jak najlepiej sprzyjać ludziom w niej mieszkającym. To niezwykle ważny, a jakże często pomijany element w życiu człowieka.

Z jakich okazji robimy porządki

Kiedy myślimy o porządkach, zapewne w pierwszej kolejności kojarzą nam się one z wiosną. Nic dziwnego, w końcu coraz dłuższy dzień, wyższa temperatura i budząca się do życia przyroda nastrajają do działania i dodają energii. Wiosna to dobra pora na to, aby przeorganizować swoją przestrzeń, uprzątnąć ją i sprawić, aby wyglądała na świeższą i czystszą. Inną okazją w ciągu roku, która nastraja na sprzątanie i być może nawet nieco przymusza do działania, mogą być święta. Rodzinne zjazdy, odwiedziny przyjaciół i krewnych oraz po prostu tradycja, która nakazuje uczynić ten czas uroczystym, z pewnością się do tego przyczyniają. Coraz częstszym powodem, dla którego ludzie podejmują się sprzątania jest minimalizm i chęć pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. W czasach, w których konsumpcja i kupowanie stało się niemalże nową religią, można mieć wrażenie, że ilość rzeczy zaczyna przytłaczać. Przychodzą więc takie momenty, w których chcemy pozbyć się rzeczy, które zamiast być dla nas użyteczne, tylko przeszkadzają, przytłaczają i zajmują niepotrzebnie zbyt dużo miejsca.

Różne podejścia do robienia porządków

U różnych ludzi porządki mogą wyglądać inaczej, a sposób ich robienia różnić się między sobą. Definicja posprzątanego domu czy mieszkania również może być czymś zupełnie innym. Bałagan, który ktoś sprzątnie, dla innych może nawet nie uchodzić za nieporządek. Jedni do sprzątania podchodzą z perfekcjonizmem i nie odpuszczą, kiedy nie widzą, że meble lśnią, a dywany są perfekcyjnie czyste. U innych z kolei czyszczenie różnych mebli, czy też pranie dywanów jest raczej pobieżne i niekoniecznie bardzo dokładne. Jedni preferują trzymanie w swojej domowej przestrzeni wyłącznie przedmiotów, które używają, które pełnią dla nich jakąś funkcję, a innym nie przeszkadza duża ilość niekoniecznie najpotrzebniejszych rzeczy i wcale nie uważają tego za nieporządek. Sprzątać powinno się zatem tak, aby każdemu przynosiło to korzyść.

Sprzątanie to ważna czynność, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie. Niezależnie od podejścia do tematu, powinno ono sprawiać, że przestrzeń wokół nas będzie do nas jak najlepiej przystosowana oraz to, że komfort codziennego życia stanie się większy i przyjemniejszy. Sprzątać powinniśmy przede wszystkim dla siebie i dostosować tę czynność tak, aby ułatwiała nam życie, a nie je uprzykrzała.