Kiedy wybrać się do Wietnamu?

Marzysz o podróży do Wietnamu? Zastanawiasz kiedy najlepiej to zrobić, jaki jest klimat tego kraju? W których miesiącach zwiedzanie go jest najbardziej przyjemne? W tym artykule odpowiemy na te wszystkie pytania i rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.

Jaki jest klimat Wietnamu i od czego zależy pogoda w tym kraju?

Na początek warto zwrócić uwagę na fakt, że kraj ten znajduje się w dwóch strefach klimatycznych, ze względu na swój rozciągnięty w kierunku południkowym kształt terytorium. Na północy jest to klimat zwrotnikowy wilgotny, natomiast na południu – równikowy wilgotny (odmiana monsunowa). Każdy z tych dwóch klimatów ma inne cechy charakterystyczne. Na klimat ma również wpływ ukształtowanie terenu. W Wietnamie 75% powierzchni kraju stanowią góry, co też ma wpływ na pogodę w tym państwie.

Północ Wietnamu – pogoda

Jeśli chodzi o północ tego kraju, to tak jak w Polsce, występują tu 4 pory roku. Wiosna trwa od marca do maja. Jest wtedy bardzo ciepło, a średnie temperatury w maju sięgają 30 stopni. Lato trwające od czerwca do września jest upalne (temperatura nawet do 40 stopni), deszczowe (wilgotność powietrza na poziomie 90%) i parne (zdarzają się burze). Jesień (październik i listopad) jest zdecydowanie przyjemniejszą porą roku. Temperatura waha się wtedy w pomiędzy 20 i 28 stopni, a wilgotność powietrza spada (nie ma tak dużo deszczu). Zima trwa od grudnia do lutego. Podczas niej temperatura oscyluje w granicy 15 stopni. Jest wtedy chłodno i wilgotno.

Południe Wietnamu – pogoda

Na południu można wyróżnić dwie pory: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od listopada do końca kwietnia. Temperatura nie przekracza wtedy 30 stopni. Opady deszczu zdarzają się rzadko, a wilgotność powietrza wynosi około 50%. Pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa do końca października. Temperatura sięga wtedy nawet 40 stopni. Deszcze zdarzają się niemal codziennie, ale głównie popołudniami i nie są zbyt długie.
Teraz masz podstawowe informacje na temat klimatu Wietnamu. Dzięki temu artykułowi: Wietnam kiedy jechać, możesz śmiało planować podróż na odpowiedni dla Ciebie miesiąc.