Zdrowie psychiczne – sprawdź kiedy udać się do specjalisty

Dbanie o zdrowie psychiczne, jest tak samo ważne jak dbanie o zdrowie fizyczne. W wielu przypadkach pomoc specjalisty jakim jest psycholog jest nieoceniona. Profesjonalista wykazuje się odpowiednimi umiejętnościami, które w połączeniu z doświadczeniem umożliwiają pomoc osobom, które borykają się z problemami. Kiedy należy wybrać się do psychologa? Informacje na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Gdy nie dajesz sobie rady

W życiu zdarza się wiele sytuacji, które mogą powodować poczucie bezradności. Jeśli z jakiegokolwiek powodu odczuwasz, że już dłużej nie dasz sobie rady z problemami, warto przemyśleć wizytę u psychologa. Zdrada, problemy finansowe, konflikty rodzinne – to tylko niektóre z przykładów trudnych sytuacji, jakie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Zawsze, gdy sytuacja przytłacza nadmierne i pojawiają się złe myśli, należy szukać pomocy u dobrego specjalisty.
Rozmowa z kimś, kto zna ludzkie emocje i wie jak pomóc, ma bardzo duże znaczenie. Dzięki takiej oczyszczającej rozmowy można przepracować męczący problem i znaleźć wyjście z wielu trudnych sytuacji.
Psycholog pomoże także w przypadku fobii, odczuwania niepokoju, natręctw czy obsesji. Wszystkie problemy związane z kondycją psychiczną, warto konsultować ze specjalistą. Oto obszary pracy, którymi zajmuje się psycholog:

  1. Długotrwałe poczucie bezsilności, smutku, drażliwość,
  2. Nieumiejętność radzenia sobie z problemami,
  3. Przewlekły stres, napięcie, lęk,
  4. Trudności ze snem,
  5. Nawracające złe wspomnienia.

Wstyd a leczenie

Chociaż świadomość tematów związanych z kondycją psychiczną jest coraz większa, wciąż wiele osób uważa, że korzystanie z pomocy psychologa to powód do wstydu. Warto jednak pamiętać, że w sytuacjach wymienionych powyżej taka pomoc jest niezbędna. Emocje są w życiu człowieka bardzo ważne, trzeba o nich rozmawiać, aby czuć się dobrze i zachować zdrowie. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z emocjami, pomoc psychologa jest konieczna. Dzięki współpracy można lepiej zrozumieć siebie oraz swoje relacje z innymi osobami. Dbanie o dobrą formę psychiczną nie jest powodem do wstydu, warto to sobie uświadomić i pamiętać o tej ważnej prawdzie.
Poza wstydem przed wizytą u psychologa, mogą zaistnieć również inne obawy. Wszystkie powinny rozwiać zapiski, które są zawarte w kodeksie etycznym dla wykonawców tego ważnego zawodu. Wszystko to, co zostało powiedziane w gabinecie, nie może być przez psychologa rozpowszechniane.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u psychologa ma na celu poznanie problemów, oczekiwań klienta. Dzięki temu specjalista może opracować plan działania. Pierwsza wizyta to wstęp do dalszych spotkań, nie należy oczekiwać po niej spektakularnych efektów. Podczas tej wizyty podpisuje się także stosowny kontrakt o zasadach współpracy, ustala terminy najbliższych spotkań. Warto dać sobie szansę i nie zrażać się po pierwszej wizycie w gabinecie psychologa.