Żako sympatyczna i komunikatywna papuga, nie na każdą kieszeń!

Ptaki od zarania dziejów fascynują ludzi przede wszystkim przez wzgląd na skrzydła i umiejętność latania w przestworzach.

Wiele osób marzy o tym, aby posiadać te zwierzęta w domu, ponieważ są niezwykle inteligentne. Jednak niewielu przyszłych właścicieli zdaje sobie sprawę, że ptaki należy kupować ze sprawdzonych hodowli, a co za tym idzie ich cena jest wysoka. Największą popularnością cieszą się papużki faliste, a także papugi żako. Każdy ptak ma inne wymagania co do wielkości woliery, a także sposobu żywienia, więc przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z informacjami na ten temat, aby papuga miała w przyszłym domu jak najlepsze warunki.

Żako to bardzo sympatyczne i komunikatywne ptaki, dlatego wiele osób chce zostać ich posiadaczami.

Jeśli interesuję Cię ile kosztuje papuga żako to musisz wiedzieć, że warto odłożyć nawet kilka tysięcy złotych, aby zakupić zwierzę, które będzie zdrowe. Najlepsze, ptasie hodowle karmią swoich podopiecznych bardzo dobrej jakości karmą oraz są w stałym kontakcie z lekarzami weterynarii, którzy czuwają nad zdrowiem i prawidłowym rozwojem papug. Niestety wiele prywatnych osób nie mających pojęcia o dobrostanie ptaków ze zwykłej chciwości próbuje tworzyć pseudohodowle i zarabiać na krzywdzie tych pięknych zwierząt. Dlatego jeśli żako ma podejrzanie niską cenę lepiej nie wspieraj takiego biznesu. Nawet jeżeli zaoszczędzisz przy zakupie to z pewnością taka papuga będzie miała wiele kłopotów zdrowotnych i o wiele większą kwotę wydasz na wizyty u lekarza weterynarii.

Jakie czynniki wpływają na ceny papug?

Przede wszystkim doświadczenie hodowcy, długość prowadzenia hodowli, rodowody rodziców ptaków, a także wspomniana wcześniej opieka zdrowotna prowadzona przez specjalistę. Realna cena żako oscyluje między dwoma a trzema tysiącami złotych. Należy przyznać, że nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek, ale wartość papugi jest tak duża, że przynajmniej hodowca ma pewność, iż oddaje ptaka w ręce osoby, którą później będzie stać na ewentualne leczenie oraz utrzymanie żako. Właściciel musi zdawać sobie sprawę z wymagań żywieniowych zwierzęcia, a także z kwestii opieki lekarskiej, która w Polsce wcale nie jest taka łatwa. W mniejszych miejscowościach trudno o lekarzy weterynarii, którzy są specjalistami zajmującymi się medycyną ptaków, a weterynarze od zwierząt egzotycznych cenią sobie swoją wiedzę, więc nawet profilaktyczna wizyta to spory wydatek dla posiadacza papugi o czym należy pamiętać przed zakupem ptaka.