Modny styl życia

Obowiązek bycia piękną

W dzisiejszych czasach ludzie ogółem – a w szczególności kobiety – muszą być piękni. Nie ma na to żadnych wyjątków, jest to coś, co wymusza na nas społeczeństwo. W którymś momencie istnienia świata coś poszło źle, a ludzie uznali, że mają prawo narzucać innym swoje spojrzenie na świat, traktując je jako prawdę objawioną, jedyny słuszny punkt widzenia, zaś wszystko co się z nim nie zgadza uważać za gorsze, podrzędne, wyśmiewać to.
Pokłosiem tego zjawiska są tak zwane standardy piękna. Niesamowicie krzywdzące standardy piękna, do których dążenie kosztuje nas nierzadko zdrowie psychiczne i fizyczne, a jakiekolwiek niedoskonałości potrafią stać się osobistą tragedią. To taki lifestyle, w obecnych czasach każdy jest już influencerem i za pomocą mediów społecznościowych, kreuje swój wymarzony wizerunek, który często jest daleki od prawdy.

Kwestia gustu

A jednak nie do końca. Coraz częściej obserwuje się sytuacje, w których czyjeś prywatne upodobania nie mają żadnego znaczenia. Ktoś, dla kogo szeroko pojęta moda nie jest najistotniejsza, nie goni za jej trendami, często jest traktowany jako dziwak, bądź biedak.
Przedziwne to czasy, czasy w których o wartości człowieka – mogłoby się wydawać – nie świadczy to, jaki jest on naprawdę, a to w czym się nosi, czym może się pochwalić. Konsumpcjonizm i pycha napędzają ten mechanizm. Bycie unikalnym i niepowtarzalnym nie idzie za bardzo w parze z powszechną akceptacją. Fani tak zwanego street wearu wydają krocie na odzież i obuwie, które zdarza się, że jakościowo są nawet gorsze od tych tańszych, a jedyne co je wyróżnia, to błyszczący emblemat drogiej firmy.

Ideały

Podobnie sprawy się mają w przypadku atrybutów fizycznych ludzi. Stawiamy pomniki próżności, podążając za sztucznymi wzorami, wyznaczonymi za nas przez kogoś innego. Dajemy innym myśleć za siebie, mówić nam co jest piękne, a co nie. Pomijając już fakt, że uroda to coś bardzo subiektywnego i niepowtarzalnego zarazem, strasznym jest fakt, że media społecznościowe zalewają coraz to nowsze treści mówiące nam o tym, że jakiś konkretny atrybut urody jest na topie. Kocie oczy, uwydatnione kości policzkowe, krzaczaste bądź wyskubane brwi – ciężko już za tym nadążyć. Kanony piękna zmieniają się z minuty na minutę, coś co jeszcze chwilę temu było najpiękniejsze na świecie, za chwilę staje się brzydkie i niemodne. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że osoby wrażliwe, które bardzo biorą do siebie słowa innych, cierpią na tym najbardziej. Prowadzi to do niezadowolenia z siebie, kompleksów, do których swoją drogą wcale nie ma powodu. Prowadzi to również do wielu problemów z psychiką, w tym także zaburzeń odżywiania. Bulimia i anoreksja to coraz częściej nieodłączny ekwipunek aspirujących do roli wielkich gwiazd młodych modelek i modeli.

Nie bądź ofiarą

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, byśmy akceptowali samych siebie. Niezależnie od tego co powiedzą czy napiszą inni, jesteśmy najlepsi takimi, jakimi stworzył nas świat. To nieprawda, że trzeba być szczupłą. To nieprawda, że trzeba być umięśnionym. Nie trzeba nosić drogich butów i błyszczącej biżuterii, by być wartościowym. Te najcenniejsze, najpiękniejsze rzeczy są w nas samych.