Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Uniwersalna prawda zawarta w dziecinnej piosence

Mowa tu o piosence Fasolek, czyli słynnego niegdyś warszawskiego zespołu wokalno – tanecznego, który powstał w roku 1983 jako odpowiedź na potrzeby telewizji polskiej. Występowali regularnie w programach dziecięcych, takich jak: Fasola, Tik-Tak, Ciuchcia, Teleferie, Jedyneczka i Budzik.

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki, to jedna z ich najpopularniejszych piosenek, refren jest znany niemal każdemu, zaś sam na pozór prosty i chwytliwy tekst traktuje o temacie niebywale ważnym, czyli o spożywaniu witamin. Spróbujmy dowiedzieć się odrobinę więcej na ten temat i zbadać to, czym tak właściwie są witaminy.

Otóż, jest to grupa organicznych związków chemicznych o zróżnicowanej budowie. Są one niezbędne do tego, by ludzki (i nie tylko) organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Niestety, są to związki egzogenne, co oznacza, że nasz organizm albo nie syntezuje ich wcale, albo robi to w niewystarczającej ilości, a co za tym idzie, konieczne jest przyjmowanie ich wraz z pokarmem, bądź w postaci różnego rodzaju suplementów.

Pierwsza odkryta witamina (B1) została wydzielona przez polskiego biochemika Kazimierza Funka w 1913 roku. Wprowadził on również nazwę tej grupy związków (łac. vitae – ‘życie’ i amina – witamina B1 zawierała grupę aminową).

Ze względu na rozpuszczalność dzielimy je na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K) i rozpuszczalne w wodzie (B i C).

Braki, niedobory i nadmiary

Jak wszędzie w życiu, tak i w przypadku witamin, żadne skrajności nie służą człowiekowi i jego organizmowi, wobec czego należy zachować odpowiedni poziom tych substancji w naszym organizmie.

Brak określonej witaminy nazywa się awitaminozą (Powoduje różnorodne zakłócenia przemiany materii z objawami charakterystycznymi dla poszczególnych witamin), jej niedobór – hipowitaminozą (Występuje na skutek niedoboru witamin w diecie lub w efekcie upośledzenia wchłaniania tych substancji z pokarmu, działania leków albo zwiększonego zapotrzebowania w przebiegu chorób lub w czasie ciąży), zaś nadmiar – hiperwitaminozą (zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin w organizmie, dotyczy on przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach).

Brak wrodzonych chorób i niedoborów, a także pilnowanie odpowiedniej, zróżnicowanej diety powinno wystarczyć, by żadna z powyższych dolegliwości nas nie męczyła, jeśli jednak z jakiegoś powodu mamy niedobory (mogą być wywołane na przykład porą roku), możemy sięgnąć po suplementację. W obecnych czasach rynek jest wręcz przesycony kompleksami witaminowymi od różnych producentów, różnią się one od siebie zazwyczaj ceną i niekiedy składem. Zwróćmy uwagę na to, jakie deficyty zachodzą w naszym organizmie, a potem wybierzmy odpowiedni środek. Jeśli nie boimy się igieł, otwiera się przed nami jeszcze jedna możliwość…

Podwiń rękaw, odpręż się i ciesz się zdrowiem

Wlewy witaminowe zwane inaczej wlewami dożylnymi, to zyskujący na popularności sposób dostarczenia organizmowi niezbędnych składników odżywczych, poprawiający samopoczucie, dodający energii, polepszający zdrowie i uzupełniających niedobory witamin i minerałów. Jest to metoda ceniona głównie dzięki swojej skuteczności i szybkości działania, bowiem już podczas podania płynów odczuwamy ich wpływ na swoje ciało, co nie ma miejsca w przypadku doustnego zażywania suplementów diety, które obciążają układ pokarmowy, a w dodatku nie są w całości przyswajane przez organizm i większej lub mniejszej części wydalane. Podanie kroplówki z wlewem witaminowym zapewnia znacznie lepszą wchłanialność substancji odżywczych i przyspiesza ich działanie.